
Dauguma žmonių gerai žino sveikos mitybos piramidę ir yra susipažinę, kokie maisto produktai turėtų sudaryti visavertę mitybą, tačiau kaip gerai žinome, ko reikia mūsų psichologinei sveikatai? Neretai pamirštame, kad mūsų smegenims ir psichikai taip pat reikia „maisto“, tam, kad galėtų tinkamai funkcionuoti ir padėti mums gerai jaustis. Remdamiesi tarpasmeninės neurobiologijos principais dr. D. Siegel ir D. Rock sukūrė sveikos psichikos lėkštę (angl. The Healthy Mind Platter). Sveikos psichikos lėkštė apima septynias būtinas kasdienes veiklas, reikalingas optimaliam smegenų funkcionavimui ir psichologinei gerovei. Šios septynios sritys sudaro pilną komplektą „psichikos maistinių medžiagų”, kurios suteikia smegenims galimybes vystytis skirtingais būdais.
Taigi štai kas turėtų atsidurti mūsų „lėkštėje“ kiekvieną dieną:
- FIZINIO AKTYVUMO LAIKAS – bėgiojimas, šokiai, lengvoji atletika ar bet kokia kita fiziškai aktyvi veikla, kurios metu judiname savo kūną.
- SUSIKAUPIMO LAIKAS – tai veiklos orientuotos į konkretų tikslą ar iššūkį, kurių metu nesame blaškomi pašalinių dirgiklių ir susikoncentruojame tik į suplanuotą užduotį, pavyzdžiui, mokymąsi, problemos sprendimą, knygos skaitymą ar pan..
- ATSIPALAIDAVIMO LAIKAS – tai laikas, skirtas nedaryti nieko specifiško, kurio metu neturime jokio konkretaus tikslo, o kaip tik specialiai leidžiame savo mintims nuklysti.
- SANTYKIŲ LAIKAS – tai ryšio mezgimas tiek su kitais žmonėmis, tiek su mus supančiu gamtos pasauliu.
- REFLEKTAVIMO LAIKAS – tai laikas su savimi, kurio metu tyliai viduje apmąstome savo patirtis, sutelkdami dėmesį į pojūčius, vaizdus, jausmus ir mintis. Šis laikas gali būti tiek dienoraščio rašymo, tiek meditacijos ar jogos pavidalu.
- ŽAIDIMŲ LAIKAS – tai veiklos, kuriose galime būti spontaniški ir kūrybiški, žaismingai mėgautis naujais potyriais, neieškant teisingų ar klaidingų būdų tai daryti.
- MIEGO LAIKAS – tai laikas skirtas gauti kokybiško ir pakankamo poilsio, atsigauti po dienos patirčių ir užtvirtinti per dieną gautą informaciją.
Vieno teisingo recepto, kokią dalį mūsų dienos turėtų užimti šios septynios veiklos - nėra. Kiekvienas individas yra skirtingas, o mūsų poreikiai per laiką taip pat gali kisti, todėl svarbiausia yra suvokti pilną spektrą būtinų elementų ir kiekvieną dieną bent po truputį įtraukti kiekvieną iš jų. Tad pradžiai pabandykite peržvelgti savo įprastą dieną ir pastebėti, kokią dalį jūsų ir jūsų vaikų laiko užima kiekviena iš šių septynių sričių.